Raňajkovať chutne a zdravo – ako na to?

Aj vy sa už niekoľko rokov vyhovárate, že raňajky pri vašom životnom štýle nestíhate? Máme pre vás informácie, ktoré sa vám môžu zísť. Avšak upozorňujeme, že po prečítaní sa už nebudete mať na čo veľmi vyhovárať…

Raňajky šampiónov nemusia byť len objemné misy plné mastných vajíčok a slaninky. Na začiatok dňa potrebuje vaše telo dostatok vitamínov a antioxidantov. Po akých chutných a zároveň zdravých potravinách teda ráno siahnuť?

Prečo sú raňajky dôležité?

Raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa. Po celej noci je vaše telo vyhladnuté a potrebuje doplniť potrebné látky a živiny. Pokiaľ neraňajkujete, predpoludním fungujete takpovediac na rezervu. Zároveň vám počas dňa hrozí, že budete neskôr o to viac hladní, a hlavne – že neodoláte večerným chúťkam.

Káva miesto raňajok tiež nie je zdravou voľbou. Už predpoludním na vás môže prísť nervozita a stres kvôli nedostatku živín.

Správne naštartovaný metabolizmus vám pomôže k dobrej kondícii počas celého dňa a budete mať dostatok energie na všetky úkony. Vo vašom jedálničku by mali raňajky predstavovať 25 % celkového energetického príjmu, ktorý niekedy nechtiac dopĺňate večer.

Nie ste hladní alebo nestíhate?

Všetko začína v hlave – pocit hladu je často spojený aj s našimi návykmi. Pokiaľ ste doteraz nezvykli raňajkovať, je možné, že vaše telo skutočne nepociťujete hlad. Väčšinou je však príčinou aj neskoré večeranie, alebo ešte horšie prejedanie sa.

Aj raňajkovať sa však dá naučiť.

Doprajte svojmu telu čas, privstaňte si a pripravte si na začiatok menšie porcie. Vychutnajte si zdravé raňajky bez stresu. Stačí ak začnete niekoľkými lyžicami alebo sústami a dávky budete postupne zvyšovať. Telo si zvykne a určite sa vám odvďačí, večer prestane pociťovať návaly hladu a vďaka optimálnej hladine cukru v krvi vás prejdú aj silné chúťky na sladké.

Naozaj ráno nestíhate?

Raňajky horšie ako žiadne

Raňajkovať sa dá aj v práci. Stačí len nájsť potraviny, ktoré sú nenáročné na prípravu, zdravé a zároveň vás zasýtia. Aké potraviny by ste ale mali určite vynechať?

Raňajky by mali byť zdrojom energie na celé predpoludnie. Niektoré typické raňajkové potraviny sú však bohužiaľ len prázdnym zdrojom kalórií, ktorý vám nedodá žiadne z potrebných látok a vitamínov.

Medzi takéto jedlá patrí najmä biele pečivo, sladké croissanty alebo šišky s džemom, ktoré sú plné prázdnych cukrov a tie vás nadlho nezasýtia. Najšťastnejšou voľbou nie je ani klasický vodový rohlík s maslom a šunkou. Ak už však siahnete po tejto verzii, doplňte ju zeleninou bohatou na vlákninu, vymeňte klasické maslo za ghee maslo a vyberajte si šunku s čo najväčším podielom mäsa.

Máte radi sladké raňajky?

Ani vy si nemôžete pomôcť a s nízkou hladinou cukru máte každé ráno chuť na sladké raňajky? Aj pre vás existuje zdravé riešenie. Dnes už na trhu nájdete aj veľmi zdravé a pritom sladké a chutné potraviny, ktoré vás zasýtia viac ako na oleji smažené „raňajky šampiónov.“

Objemné raňajky na anglický alebo americký spôsob plné cholesterolu môžu mať na vaše zdravie nepriaznivý vplyv a ľahko vám dopomôžu k problémom s tlakom a k obezite. Kráľovské raňajky v podobe smažených vajíčok so slaninkou by ste si preto mali dopriať len zriedkavo.

Vyberte si zdravšiu verziu

Na trhu je dnes už mnoho potravín, ktoré sú chutné a zároveň by ste neverili, aké môžu byť pre vaše telo prospešné. Či už sa snažíte schudnúť, udržať telo v kondícii, alebo len prejsť na zdravšie stravovanie, presne tieto potraviny vám v tom pomôžu. Sú nenáročné na prípravu, plné živín a potrebných látok a zasýtia:

  • Klasické maslo verzus ghee maslo

Ghee maslo alebo aj prepustené maslo je na rozdiel od klasického masla ozajstnou bombou vitamínov, minerálov a antioxidantov. Obsahuje vitamíny A, D, C, K, vďaka ktorým budete mať silnejšiu imunitu, pevnejšie kosti, ale aj lepšiu činnosť mozgu. Z minerálov obsahuje sodík, draslík, vápnik, horčík a železo. Zatiaľ čo klasické maslo spomaľuje trávenie, ghee maslo mu naopak pomáha.

Okrem ďalších skvelých účinkov na vašu nervovú sústavu, pamäť i činnosť tkanív, vďaka vysokému obsahu mastných kyselín zabraňuje rastu rakovinových nádorov a pomáha aj pri chudnutí.

Jeden z najlepších tipov na zdravé raňajky je preto výmena klasického masla za ghee maslo, ktoré má rovnakú chuť, takže ho môžete pokojne použiť aj pri pečení.

  • Arašidové verzus mandľové maslo

Živiny v oboch orechových maslách sú podobné, obe sú bohaté na tuky. Ide však o tzv. “dobré tuky”: obe maslá obsahujú mnoho nasýtených kyselín, sú bohaté na proteíny a minerály ako horčík, vápnik a vitamín E.

Orechy sú zdrojom horčíka, ktorý vám pomôže znížiť vysoký krvný tlak, zároveň vám oba druhy orechov pomôžu znížiť hladinu cholesterolu. Zásadný rozdiel v maslách záleží od zloženia konkrétneho výrobku. Bohužiaľ, väčšina pomazánok z arašidového masla obsahuje umelé sladidlá a nezdravé prísady, zatiaľ čo kvalitné mandľové maslo bez cukru a konzervantov je bohaté na vlákninu a pomôže regulovať hladinu glukózy v krvi.

V zásade teda nemôžeme povedať, že by jedno z masiel bolo zdravšie. Dôležité je sledovať zloženie a vyhýbať sa klasickým presladeným arašidovým maslám s nízkym obsahom orechov.

  • Zázračný kokos

O skvelých účinkoch kokosového oleja ste už určite počuli. Čo tak dopriať si ho už zrána? Kokos je vďaka svojmu obsahu ďalšou zdravou bombou, ktorá by nemala chýbať vo vašom jedálničku.

V kokose sa nachádzajú vitamíny B1, B2, B3, B6, E, C, minerálne látky ako železo, vápnik, fosfor, draslík i horčík, množstvo vlákniny, nasýtených tukov i proteínov. Okrem množstva látok potrebných pre zdravie vášho tela je rovnako ako ananás pomocníkom pri spaľovaní tukov a má málo kalórií.

Ďalším skvelým tipom na zdravé raňajky je sladkastý kokosový krém. Vyberajte však tie bez pridaných cukrov a arómy. Krém môžete pridať aj do smoothies, ktoré sú ideálnymi raňajkami najmä pre tých, ktorí večne nestíhajú.

  • Milujete nugát a neviete sa ho vzdať

Sladká závislosť – ani vy ste z toho ešte nevyrástli a nutelu si naberáte polievkovou lyžicou? Asi vás neprekvapíme tým, že tento nugátový výrobok ani náhodou nie je zdravý, a už vôbec vám na raňajky neposkytne potrebné živiny – iba dostatočné množstvo kalórií na spaľovanie.

Dnes sa však už nugátu nemusíte vzdávať. Existuje aj v zdravšej forme, v ktorej si ho môžete dopriať na raňajky, aj ako sladký snack. Jedným z takých výrobkov je napríklad nugátový krém z eshopu Powerlogy.com. Tento krém je zložený z lieskovcov s prídavkom kakaa, kakaového masla a kokosového cukru. Pri príprave sa nepoužívajú žiadne konzervanty, ani rafinovaný cukor, takže sú zdravou pochúťkou pre dospelých, ale aj pre deti.

Vďaka svojmu lieskovcovému zloženiu rovnako ako ostatné maslá obsahuje vitamíny a minerály potrebné pre vaše telo. Opäť hovoríme o tzv. dobrých tukoch, ktoré dodajú telu potrebnú energiu, nie sú však len prázdnymi kalóriami. Ak sa ani vy neviete vzdať ranných sladkostí, nugátový bio krém je chutným a zdravým riešením.

Každú z týchto potravín si môžete dopriať na raňajky, ale aj vo forme snacku počas práce. Maslá môžete využiť do smoothie, natrieť si ich na celozrnný chlebík, alebo aj na pečenie. Mnohé z nich majú využitie aj v kozmetike a také ghee maslo alebo kokosový krém vám pomôže aj pri hojení rán. Takto zdravé raňajky vám nielen doplnia potrebné živiny a energiu, ale nakopnú aj vaše spaľovanie.

About the author