Beverly Johnson – prvá Afroameričanka na obálke Vogue

Byť na obálke svetoznámej módnej biblie, magazínu Vogue, znamená vo svete modelingu veľa. Ak to nie je najväčší úspech kariéry modelky, je to prinajmenšom historický moment a obrovská šanca, že si dievča začnú všímať všetci dôležití v modelingovom priemysle.

Beverly Johnson bola tiež na titulke amerického vydania Vogue. V jej prípade to znamenalo o to viac, že bola vôbec prvou afroamerickou modelkou, ktorej sa niečo také podarilo. Právom jej preto patrí titul prvá čierna supermodelka. Až po nej prišli ostatné kultové čierne krásky (Iman, Naomi Campbell).

Netúžila byť modelkou

Malá Beverly (narodená v roku 1952 v Buffale, New York) bola skvelou plavkyňou a okrem športu túžila byť právničkou. Preto začala študovať politológíu na univerzite, avšak pre nedostatok peňazí z iných brigád chcela skúsiť modeling, kde sa dali privyrobiť slušnejšie peniaze. Dostala zaujímavú ponuku od časopisu Glamour, čím jej nečakaná modelingová kariéra razom vystrelila.

Hoci cesta medzi bielymi modelkami v rasizmom zmietanej Amerike nebola jednoduchá, Beverly čoskoro zistila, že peniaze sa v modelingu naozaj sypú, a tak sa nechcela vzdať.

Pravdaže, toto jej odhodlanie prinieslo svoje obete. Ako o mnoho rokov neskôr sama priznala, v časoch svojej najväčšej slávy, keď mala cez dvadsať rokov, trpela, ako veľa iných modeliek, anorexiou a bulímiou. Chcela patriť medzi najlepšie a pre ňu, ako čierne dievča, bolo dvakrát ťažšie sa prebojovať medzi elitu.

Za cenu utajovanej choroby a nespočetných odmietnutí (zväčša rasisticky motivovaných) sa v roku 1974 objavila ako prvá Afroameričanka na prestížnej obálke Vogue.

O rok na to už bola na titulke francúzskeho časopisu Elle, čím sa jej podarilo dovtedy nevídané. Všetci významní americkí módni návrhári začali na svoje prehliadky angažovať aj dievčatá tmavej pleti.

Beverly vogue

Herečka, speváčka, spisovateľka, podnikateľka

Nezdolná a multifunkčná. Aj tak možno charakterizovať dnes už vyše 60-ročnú Beverly Johnson. Popri práci modelky totiž hrala v niekoľkých filmoch, seriáloch, mala vlastnú reality šou, natočila jeden hudobný album, napísala knihu rád a venuje sa aj podnikaniu s vlasovou kozmetikou pre ženy ako ona.

Najmä v podnikaní je veľmi úspešná, jej kozmetická sieť sa rozrastá a Beverly je hrdá, že dokázala firmu vystavať úplne od základov.

Rodina

Beverly má za sebou dve neúspešné manželstvá, z toho druhého vzišla dcéra Anansi, ktorá sa tiež živí modelingom. Stále nádherná Beverly Johnson má aj dve vnúčatká a ako tvrdí, hoci si stále myslela, že po šesťdesiatke bude zrelá akurát na hojdacie kreslo a štrikovanie, stále má dostatok energie ako jej vnúčatá.

Beverly Johnson

Zdroj: theroot.com, huffingtonpost.com  

Foto: glamour.com, nouveaucheap.blogspot.com, vogue.com

About the author