Chudnutie na základe typu postavy

Všetci sme sa narodili s určitými predispozíciami, a tak sme získali aj špecifický typ postavy. Máloktorá žena je úlne spokojná so svojím vzhľadom. Ak sa taká nájde, väčšinou je to žena, ktorá na svojej postave už zapracovala. Ak chcete schudnúť alebo si vytvarovať dokonalé krivky, v prvom rade musíte vedieť, ktorý typ postavy máte. Bez tohto kroku sa budete trápiť namáhavým cvičením a diétami, no výsledky budú len nepatrné. Poznáme tri základné typy postavy – mezomorf, ectomorf a endomorf. Vy môžete mať jeden z nich alebo aj ich kombináciu. Tak ako teda schudnúť na základe Vášho typu postavy? Je to vôbec možné? Žiaden strach! S pomocou určitých cvikov a zdravej vyváženej stravy môžete dosiahnuť svoj cieľ bez ohľadu na to, čo Vám gény nadelili.

Základné typy postavy a ich charakteristika

Typ postavy mezomorf 

Tento typ má výhodu v tom, že pomerne ľahko zhodí prebytočné kilá, najmä, ak ide o začiatočníka. Rovnako rýchlo však môže naspäť pribrať, preto by sa pre tento typ malo stať cvičenie  rutinou. Mezomorf by si mal dávať pozor na prebytočný príjem kalórií.  Ľudia s postavou typu mezomorf by mali mať dvojaký tréningový režim, teda mali by striedať kardio a posilňovanie.

Typ postavy ektomorf  

Ľudia vyznačujúci sa týmto typom postavy majú tzv. ultrarýchly metabolizmus. Sú vysokí a štíhli, ale majú aj málo svalovej hmoty, preto by si mali dávať skutočne veľký pozor na to, aby o ňu neprichádzali. Veľmi dôležité u nich je to, aby  mali vyváženú stravu s prísunom všetkých živín. Jedinci tohto typu by sa mali zameriavať predovšetkým na posilňovanie, tréning by mal byť krátky, ale intenzívny a aspoň štyrikrát do týždňa.

Typ postavy endomorf

Postava typu endomorf má prirodzene silne vyvinuté svalstvo. Zároveň však majú endomorfovia aj sklony ľahko priberať a tuk sa im ukladá najmä na bokoch a v páse. Chudnutie je pre nich takpovediac boj. Nenechajte sa však odradiť, ak patríte medzi ľudí typu endomorf. Nad zbytočnými kilami a tukom môžete zvíťaziť, ak si jedlo počas dňa rozdelíte do šiestich menších porcií a budete dostatočne veľa cvičiť, najmä kardio, ale samozrejme budete aj rozumne posilňovať.

Bez ohľadu na to, či máte ten alebo onen typ postavy, poprípade ich kombináciu, za každých okolností je dôležité stravovať sa zdravo a prijímať dostatok všetkých živín. Nikdy sa nepokúšajte zhodiť kilá len pomocou ultrarýchlych drastických a najmä nikam nevedúcich diét.

Pamätajte, že nech už Vám príroda nadelila ktorýkoľvek typ postavy, bez ohľadu na miesto uloženia tuku, so správne nastavenou diétou, vhodnými stravovacími návykmi a množstvom pohybu ste na najlepšej ceste vyformovať si svoju postavu. Ak ste teda pripravený prijať túto výzvu, hor sa do cvičenia! Každučkým krokom ste bližšie k svojmu cieľu.

Zdroj: weightloss.allwomenstalk.com

Foto: fitneass.com

About the author