Iman – čierna gazela

Iman Mohamed Abdulmajid sa narodila 25. júla 1955 v Mogadiši. Bola dcérou somálskeho diplomata a gynekologičky. Vyrastala s dvoma bratmi a dvomi sestrami v rodine vzdelaných aktivistov.

Študovala politológiu v Keni (stali sa vyhnancami z rodnej krajiny), kde sa aj zoznámila so svojím prvým manželom (zväzok netrval dlho, po dvoch rokoch sa ich cesty rozišli).

Dnes takmer 60-ročná Iman stále ohuruje očarujúcou ebenovou krásou, podnikateľskými úspechmi a stabilným rodinným životom po boku megahviezdy Davida Bowieho.

Modeling

Počas jej štúdia v Keni ju objavil fotograf Peter Beard. Presťahovala sa preto do Spojených štátov, aby kariéru modelky rozbehla naplno.

Modelingu sa naplno venovala dlhých štrnásť rokov, pričom pri pohľade na jej súčasnú vizáž by pokojne mohla robiť modelku aj teraz (čomu sa príležitostne ani nebráni).

Krátko po príchode do sveta módy zaujala popredné miesto medzi vtedajšími modelkami. Jej gazelie telo, nádherná žiarivá pleť a dokonalá tvár ju predurčovali na to, aby sa stala supermodelkou rokov sedemdesiatych.

Spolupracovala len s tými najlepšími, a to napríklad s fotografmi ako Helmut Newton, Richard Avedon, Irving Penn či Annie Leibovitz, ale aj návrhármi – očarený ňou bol sám veľký Yves Saint Laurent, ktorý sa o nej vyjadril, že je jeho vysnívanou ženou.

Podnikanie, charita, film

V roku 1994 založila podnikavá Somálčanka vlastnú kozmetickú značku Iman Cosmetics, ktorá je určená najmä pre ženy tmavšej pleti. Najmä v USA sa teší veľkému úspechu. 

Okrem toho sa dlhodobo venuje aj charitatívnej činnosti.

Od konca sedemdesiatych rokoch, kedy si zahrala v britskom trileri Ľudský faktor, je všestranná Iman aj občasnou herečkou. Zahrala si tiež vo filmoch Spomienky na Afriku, Útek do raja alebo Star Trek VI.

Osobný život

Od roku 1992 je manželkou búrliváka Davida Bowieho, ktorý sa s krásnou Iman stretol po jej dvoch nevydarených manželstvách. Rovnako ako ona, aj skrotený hudobník v tom čase hľadal pokoj po boku blízkeho človeka.

Tak ako Bowie po šialených 70. rokoch plných drog, sexuálnych vzťahov s mužmi i ženami a vyčíňania, aj Iman mala dosť žúrovania a samoty. Nebola si ale hneď istá, že práve David je ten pravý muž.

Očividne však bol, stále sú totiž spolu, majú spoločnú dcéru a vyzerajú šťastní. Iman je tiež matkou druhej dcéry z predošlého manželstva a nevlastnou mamou Bowieho syna.

burlivak a Iman

Súčasnosť

Iman sa v posledných rokoch venuje najmä svojej rodine, kozmetickej firme a tiež sa zapája do aktivít proti rasizmu. Spolu s exkolegyňami Bethann Hardison a Naomi Campbell sa snažia poukazovať na neustále pretrvávajúce diskriminačné praktity v modelingu a na to, že mnohé značky dodnes ignorujú čierne dievčatá.

Často spomína príhodu s módnym redaktorom, ktorý jej na začiatku kariéry povedal, že je ako biele dievča namočené v čokoláde. Bola to urážka, čo Iman pochopila až neskôr.

A ako tvrdí, až tak veľa sa odvtedy (za 40 rokov) nezmenilo.

Nikdy tiež nezabudla, odkiaľ pochádza. Snaží sa pomáhať rodnému Somálsku, hoci pre mnohých navždy ostane iba zbabelou emigrantkou.

Zdroj: theguardian.com, dailymail.co.uk

Foto: davidbowienews.wordpress.com, sectordefinition.com

About the author