Modeling a bratislavský štandard

Nech už Vám modeling pripadá akokoľvek atraktívny a vidíte iba jeho pozlátko, musím Vás ubezpečiť, že napriek všetkým kritickým úškrnom je to skutočná drina. Ja sa tejto profesii venujem štyri roky. Áno, zúčastňujem sa rôznych spoločenských akcií, prehliadok a poznám mnoho vplyvných ľudí. Napriek tomu je vysoký honorár a luxus iba vrcholom ľadovca, ktorý dosiahne málokto. Keď som prišla z východoslovenskej dedinky do nášho hlavného mesta, s ubytovaním mi pomáhal realitný maklér, ktorého služby využívajú aj iní „bežní smrteľníci“. Nič som nedostala zadarmo, všetko som si musela vydupať od špiku. Nemyslím si, že som extra úspešná, ba ani známa, ale zapadám do bežného bratislavského štandardu. Skúsim Vás teraz previesť takým celkom klasickým životom modelky, aby ste sa presvedčili, že to nie je iba taká maličkosť.

Základ je byť iná ako konkurencia

V tejto brandži, ako napokon aj všade inde, je obrovská konkurencia. Každé mladé dievča, ktoré si myslí, že je ako-tak príťažlivé a sexy, sa snaží preraziť. Bežný deň sa začína castingom. Dievčatá sú väčšinou sebavedomé, no občas i to najväčšie ego pri takýchto akciách nadobudne pocit, že tu nemá čo robiť. Spolu s desiatkami ďalších dievčat čakáte, kým na Vás príde rad. Slovanské dievčatá sú známe svojou krásou, preto celý čas tŕpnete, či to budete práve vy, koho si klient vyberie. Ja som pritom o modeling nemala nikdy špeciálny záujem. Mám pehy a nepoddajné vlasy. Kto by ma chcel? Ale potom sme boli s dievčatami na jednej akcii, kde bola zhodou okolností i pracovníčka modelingovej agentúry. Oslovila ma s tým, že zapadám do profilu klienta, ktorý vlastní realitnú kanceláriu a chce propagovať luxusné nehnuteľnosti. Bratislava sa tak stala mojou víziou do budúcnosti. Ponuku som prijala a po ukončení spolupráce s realitkou som dostala i ďalšie objednávky. Do hlavného mesta som si teda prehlásila i trvalý pobyt.

Bez flexibility to môžete zabaliť

Keď som s modelingom začínala, nemala som ešte dokončenú strenú školu. Cestovanie, castingy a prehliadky som tak kombinovala s učením. Čakala ma maturita. Bolo to veľmi hektické obdobie. Ak v sebe nemáte zakorenenú istú dávku sebazaprenia a flexibility, dobre zvážte, či je modeling naozaj smer, ktorým sa chcete uberať. Pokiaľ si Vás klient vyberie, a teda ste ho o svojich kvalitách dostatočne presvedčili, nestihnete si ani s úľavou vydýchnuť a už Vás čaká fotenie, ktoré niekedy môže trvať až dvanásť hodín. Pre slečny, ktoré zaujmú viacerých klientov naraz, odporúčam viesť si zoznam. Pokiaľ kombinujete prácu so štúdiom, mali by ste si termíny ustriehnuť. Môže sa totiž stať, že na nejaký zabudnete a môže Vás to vyjsť poriadne draho. V prípade, že sa Vám podarí získať pár dní alebo dokonca týždňov voľna, venujte ich regenerácií svojho tela, zabavte sa s priateľmi a veľa spite. V každom prípade nezabúdajte na to, že Vaše telo Vás živí. Nepreháňajte to s adrenalínom, jedlom a nespútanými večierkami.

Nestavajte si vzdušné zámky

Najlepšie bude, keď sa do tohto biznisu nebudete vrhať bezhlavo. Áno, iste máte nejaké prednosti, keďže ste sa sem dostali, no nie ste sama. Určite sa nestanete TOP modelkou za jednu noc. Spočiatku som žila v malom skromnom byte na okraji mesta. Neskôr som si mohla prezrieť aj luxusnejšie reality. Bratislava je dosť drahá, no ak viete, kde hľadať, je si z čoho vyberať. Nakoniec som zvolila štýlový byt v centre mesta. Pracovné príležitosti modeliek na Slovensku sú ovplyvňované tým, či sa momentálne organizuje nejaká tá súťaž krásy alebo nie. Dovolím si tvrdiť, že v inom meste ako je Bratislava nemáte šancu. Ak ste teda sebavedomá a priebojná, určite sa sem presťahujte. No možno budete mať šťastie ako ja a osloví Vás človek z agentúry. Získavajte kontakty, rozposielajte fotky a modeling sa môže stať profesiou, ktorá Vás dokáže kvalitne uživiť. Slušný príjem sa dá získať aj z reklamy, nafotenia kalendára alebo kampane pre známu značku. Mojím odrazovým mostíkom bola realitná kancelária. Ak je modeling Váš sen, tak si za ním choďte! Držím Vám palce. 

Foto: freedigitalphotos.net

About the author