Nena von Schlebrugge – mama Umy Thurman

Svetoznáma modelka 50. a 60. rokov. Podobne ako jej slávna dcéra, hollywoodska hviezda Uma Thurman, aj Nena skúšala herectvo. V modelingu však bola úspešnejšia.

Len pre tých najlepších

V jej rodnom Švédsku ju objavil ako 14-ročnú Norman Parkinson, fotograg kultového magazínu Vogue. O dva roky neskôr (v roku 1957) sa už Nena sťahovala do Londýna, aby sa kariére modelky venovala naplno.

Ihneď zaznamenala obrovský úspech, a tak ju Eileen Ford pozvala k sebe do agentúry v New Yorku.

Mladá a stále neplnoletá Nena (17) sa na lodi Queen Mary vydala za novým životom v Amerike.

Oplatilo sa, pretože pracovala len s tými najlepšími. Fotenia pre Vogue, Harper Bazaar, predvádzala šaty Yves Saint Laurent či Christian Dior.

nena

Rodina a vzdelanie

Podoba mladej Neny s dcérou Umou, ktorú porodila v roku 1970, je ohromujúca. Okrem nej však mala ešte troch synov, všetky deti sú z jej druhého manželstva s Robertom Thurmanom, bývalým tibetským mníchom. Pred ním bola krátko vydatá za Timothyho Learyho (manželstvo trvalo iba rok).

Nena bola v časoch najväčšej slávy (koniec  50. rokov a 60. roky) jednou z najvyhľadávanejších topmodeliek.

To jej však nestačilo. Skúšala to aj vo filme. V roku 1967 si zahrala s Eddiem Sedgwickom v avantgardnom filme Ciao! Manhattan. Natáčanie bolo dlhé (4 roky), náročné a väčšina scén s Nenou napokon i tak vystrihnutá (na DVD verzii ich však nájdete).

V 70. rokoch sa Nena stratila z modelingu nadobro, venovala sa rodine a študovala (dokonca získala doktorát z poradenskej psychológie). Neskôr pracovala ako psychoterapeutka.

V rokoch 1991-2002 bola generálnou riaditeľkou Tibetského domu v Spojených štátoch, kde dohliadala na dostavanie domu i rôzne vzdelávacie a charitatívne programy (neskôr sa stala  šéfkou Menlo Mountain Retreat – centrum zdravia, kde pôsobí spolu s manželom). Dodnes je aktívna, hoci už má po sedemdesiatke.

Obdiv dcéry

Jej dcéra Uma sa o matke vyjadruje s rešpektom. Obdivuje ju pre jej odvahu, keď ako mladučké dievča odišla sama tak ďaleko od rodiny a stala sa slávnou a nezávislou ženou. Tiež je jej veľkým vzorom aj v prístupe  k životu, ale i pominuteľnosti krásy a mladosti. Matka jej vždy vštepovala skutočné hodnoty a prízvukovala, nech si na vzhľade príliš nezakladá, lebo nie je v jej silách ostať navždy dokonalá. 

mama umy thurman

Zdroj: weheartvintage.co

Foto: lost60s.blogspot.com, dailymail.co.uk

About the author