Prvá modelka, prvá hviezda – Lisa Fonssagrives-Penn

Krehká Švédka s eleganciou labute. Často sa zvykne označovať ako prvá novodobá modelka vôbec. Išlo o skutočnú osobnosť, nielen anonymné dievča predvádzajúce šaty. Hviezda svetového modelingu 40. a 50. rokov 20. storočia. Lisa Fonssagrives-Penn.

Z baletky modelka

Lisa Bernstone sa narodila do rodiny zubára. Umelecky cítiaca matka ju však viedla k baletu a štúdiu umenia. Aj preto odišla do Paríža, kde sa chcela venovať tanečnej kariére. Onedlho tu stretla svojho budúceho manžela. Bol ním francúzsky fotograf Fernand Fonssagrives, ktorého si vzala za muža a v roku 1935 mu porodila dieťa.

Práve fotky zachytávajúce Lisu pri tanci uvideli i módni fotografi a modelingové brány sa jej razom otvorili (spomenuté fotky sa objavili vo Vogue a Harper Bazaar).

V roku 1939 sa aj s manželom presťahovala do New Yorku, kde pôsobila ako baletka, ale aj modelka. Zvykla sa označovať ako tancujúca modelka. 

Stretla svetoznámeho fotografa a bol rozvod

Zo vzájomnej spolupráce medzi Lisou a fotografom prestížneho Vogue Irvingom Pennom sa zrodila láska, neskôr manželstvo (trvajúce až do Lisinej smrti). Ovplyvnili sa navzájom. On jej urobil najkrajšie fotky kariéry, ona bola jeho najlepším objektom.

Lisa sa však neprebojovala medzi absolútnu modelingovú špičku po známosti. Bola uchvacujúco krásna, mala elegantné držanie tela a zosobňovala vznešenosť. Časť z jej šarmu bola vrodená, istú dávku získala z mnohoročných hodín tanca.

V 40. a 50.rokoch sa zaradila medzi popredné a najvyhľadávanejšie modelky tej doby. Boli to vrcholné roky jej kariéry. Kým iné modelky zarábali nanajvýš 25 dolárov na hodinu, ona brala 40 dolárov.

Väčšina dievčat končila vo svete aktívnej módy okolo tridsiatky, Lisa fotila o desaťročie dlhšie.

Často sa objavovala v domovskom Vogue, predvádzala najmä francúzsku haute-couture (fotoaparát pravdaže najčastejšie držal jej muž – Irving Penn). Iste to bol aj osobitý vzťah medzi nimi, čo vytváral tie úžasné a nesmrteľné  zábery.

Lisa zosobňovala predstavy ideálu podľa Diora.

Lisa

Len vešiak na šaty

Lisa sa však vždy, napriek všetkým úspechom a obdivu, držala pri zemi. Dokonca si o svojej práci nerobila žiadne ilúzie. Sama seba nazývala len vešiakom na šaty. Vždy to boli len šaty, nikdy nie ona sama, to povedala v jednom rozhovore pre Time.

Preto, keď skončila s modelingom, vrhla sa v druhej polovici päťdesiatych rokov na navrhovanie odevov. Taktiež sa realizovala pri práci s plastikami, mramorom a bronzom.

Umeniu a móde ostala verná do konca života.

V roku 1992 umrela (vo veku 8o rokov) na zápal pľúc. Manžel aj dve deti ju prežili.

Jej krása zachytená na fotografiách však pretrvala dodnes.

Zdroj: nytimes.com, thefashioninsider.com

Foto: vogue.com

About the author