Paulína Pořizková – prvá supermodelka českého pôvodu

Paulína svojou slovanskou krásou vo svetovom modelingu 80. rokov spôsobila doslova revolúciu. Jej husté hnedé vlasy a kontrasné svetlé oči boli príjemným spestrením oproti blond Američankám, ktoré v modelingu prevládali.

Svojimi úspechmi sa nielenže nezmazateľne zapísala do dejín módy, ale pomohla sa presadiť aj iným Češkám, z ktorých sa neskôr stali svetové topmodelky (Eva Herzigová, Tereza Maxová a iné).

Neľahký život emigrantov         

Paulína sa narodila v roku 1965, pričom už o tri roky nato jej rodičia z Čiech emigrovali do Švédska. Pod vplyvom nešťastných udalostí tej doby nechali malú dcérku v rodnej krajine, a tak Paulína až do desiatich rokov vyrastala u babičky v Prostějove. V roku 1975, opäť za dramatických okolností, mohla vycestovať za rodičmi, prihovoril sa za to sám švédsky premiér.

Vo Švédsku to nebolo taktiež ideálne, deti sa jej vysmievali pre jej kostnatú a vysokú postavu, ako aj čudný prízvuk, ani peňazí nemali nazvyš. Navyše, krátko po ich opätovnom stretnutí sa rodičia rozviedli a odvtedy sa Paulína s otcom ani nestretávala.

Neľahkým životom sa pretĺkala dovtedy, kým jej fotky nezaujali švédsku agentúru, ktorá ju oslovila, či by nechcela byť modelkou.

Paulína nemala dôvod odmietnuť, ani sa nehádala, keď ju poslali za prácou do Paríža.

Vtedy mala iba 15 rokov.

Síce sa jej v Paríži darilo, svetový úspech prišiel až v Spojených štátoch, kam sa odsťahovala v roku 1983.

Prvá česká supermodelka

V Amerike z nej boli všetci unesení.

Spolupracovala s agentúrou Elite Model a John Casablancas hneď uvidel jej obrovský potenciál.

Čoskoro prišla titulka v Sports Illustrated (1984), ktorá ju vyniesla medzi modelingovú špičku. Paulína bola vôbec prvou modelkou zo strednej Európy, ktorá sa ocitla na obálke tohto prestížneho časopisu. A druhá žena v histórii (po Christie Brinkley), ktorá sa tam objavila dva roky po sebe.

Nasledovali obálky pre Vogue, Harper´s Bazaar, Cosmopolitan, Glamour a Playboy.

Ako prvá česká modelka uzavrela kontrakt s kozmetickou firmou Estée Lauder, čo jej vynieslo 6 miliónov dolárov ročne.

Časopis Harper´s Bazaar ju v roku 1992 zaradil medzi desiatku najkrajších žien sveta.

Paulína Pořizková

Iné aktivity

Skúsila aj film a celkom úspešne. Zahrala si v snímkach Anna (tu hrala emigrantku z Česka), v komédii s Tomom Selleckom Jej alibi či vo filme Emira Kusturicu Arizona Dream.

Ponúknutú rolu v bondovke Golden Eye po boku Pierce Brosnana odmietla.

Dokonca si sama napísala scenár a zrežírovala film z prostredia modeliek.

Je spoluautorkou detskej knižky a autorkou románu, občas sa objaví v nejakom televíznom programe (napríklad ako porotkyňa v súťaži American Next Top Model) a stále sa nevyhýba ani móde.

V roku 2009 prišla aj do Prahy, aby predstavila nový parfém značky Escada a zároveň bola hviezdou ich módnej prehliadky.

V súkromí je od roku 1989 šťastne vydatá za Ricka Ocaska, ktorý má tiež české korene, je to hudobník a producent. Spolu majú dvoch synov. Žijú v Spojených štátoch (Paulína si ale ponechala dvojité občianstvo, švédske a americké).

Zdroj: zivotopis.osobnosti.cz

Foto: photos.cindycrawford.biz, dianasrutgerhauersite.hopto.org

About the author