Takto by mal prebiehať zdravý spánok

Patríte medzi ľudí, ktorí považujú spánok len za nutnosť, skracujú ho na minimum a nezáleží im na prostredí, v ktorom spia? Ak áno, tak sa o nejaký čas začnú diať vo vašom živote nepekné veci. Myslíme tým, že sa zníži nielen kvalita vášho života, ale tiež zdravia. Zdravý spánok je pre vaše telo rovnako dôležitý ako jedlo a pohyb.

Dĺžka spánku je dôležitá

Skracovať spánok len preto, lebo máte veľa povinností nie je správne. Pre perfektné fungovanie všetkých telesných procesov by mal dospelý človek spať v priemere 8 hodín každú noc. U detí je tento čas oveľa dlhší, napríklad bábätká prespia viac ako polovicu dňa a školáci potrebujú k svojmu fungovaniu minimálne 10 hodín spánku. Možno by vás k dlhšiemu spánku prinútili materasso matrace, ktoré priam lákajú, aby ste si do nich ľahli. Nielen matrac, ale tiež lôžkoviny, zatemnené a vyvetrané prostredie bez rušivých svetiel vám prinesú plnohodnotný spánok. Ako spoznáte, že nespíte dostatočne dlho? Najskôr sa nedostatok spánku prejaví na vašej nálade a zníženej schopnosti sústredenia. Neskôr sa dostavia zdravotné problémy – vyšší krvný tlak, problémy so srdcom, cukrovka, rýchlejšie starnutie pokožky. Pozor na to, že spánok má vplyv aj na obezitu. Počas spánku sa totiž v tele vytvárajú hormóny, ktoré znižujú pocit hladu.

Spánok má veľa fáz

Spánok má veľa fáz a pre organizmus sú dôležité dve fázy, a to hlboký spánok a fáza snenia, ktorá sa nazýva REM fáza. Pred touto fázou sa udeje veľa procesov, ktoré sa súhrnne označujú ako NREM fáza. Na začiatku spania ste len ospalí, snívate, ale ľahko sa zo sna zobudíte. V druhej časti NREM fázy už ide o ľahký spánok, kedy sa uvoľníte, spomalí sa vám dych, zníži telesná teplota a mozog začne odpočívať. V tretej časti hlbokého spánku sú mozgové vlny na veľmi nízkej úrovni a prechádzate postupne do najhlbšieho spánku. Keby ste v tejto časti spánku chceli partnera zobudiť, išlo by to len veľmi ťažko. Pre telo je najhlbší spánok dôležitý, pretože sa počas neho obnovujú tkanivá a uvoľňujú do tela hormóny. Po hlbokom spánku nastáva fáza REM, počas ktorej dochádza k snívaniu. Snívanie sa opakuje počas spánku asi trikrát a malo by celkovo trvať okolo 120 minút. Mozog počas snívania pracuje podobne ako počas bdenia a oči sa vám rýchlo hýbu. REM fáza spánku je nesmierne dôležitá pre duševné zdravie. Ak chcete dosiahnuť všetky fázy spánku, postarajte sa o svoje pohodlie v posteli a kliknite na stránku matracentrum.sk. Jediným klikom nakúpite postele, matrace, lôžkoviny a iné doplnky pre zdravý spánok.

 

 

 

 

About the author