Úspešná modelka, ešte lepšia herečka – Rene Russo

Rene Marie Russo (narodená v roku 1954 na predmestí Los Angeles) nemala najidylickejšie detstvo a dospievanie. Do sedemnástich o modelingu  vôbec nesnívala. Potom, ako ju náhodne objavili, nastal v jej živote zlom a z Rene sa stal pojem vo svete módy i filmu.

Utiahnutá rusovláska

Rene žila aj s matkou a sestrou Toni bez otca, ten ich opustil, keď bola ešte malým dievčatkom. Preto si pomáhali ako vedeli. Navyše, k zlej finančnej situácii sa pridružili aj zdravotné problémy. Rene v detstve trápili ťažkosti s chrbticou (mala skoliózu, zopár rokov nosila korzet). To spolu s jej extrémne vysokou postavou (veď práve ten prudký nárast bol dôvodom choroby) vyvolávalo u pubertálnych spolužiakov posmešky na jej adresu, a tak sa Rene radšej utiahla do seba.

Neskôr, už bez korzetu, bola stále samotárka, väčšinu času sa zo školy ponáhľala do nejakej brigády. Nápor nezvládla a zo školy odišla úplne. Vystriedala rad rôznych zamestnaní, pracovala v kine (predávala tam občerstvenie), ako hosteska v reštaurácii, pokladníčka v Disneylande, v továrni na kontrolu kontaktných šošoviek…

V roku 1972 nastal v jej živote zásadný zlom. Za všetko môže koncert Rolling Stones, na ktorý šla a kde ju v záplave všetkých ľudí objavil modelingový agent.

Z dna rovno na vrchol

Už o niekoľko mesiacov si Rene pod svoje ochranné krídla vzala agentúra Fordovcov. Behom jedného roka sa z Rene Russo stala vyhľadávaná modelka, na mólach aj v tlači.

V roku 1975 prišiel najväčší zlom v jej modelingovej kariére, nafotila obálku pre magazín Vogue. Potom to už išlo akoby samo, titulky pre všetky ostatné renomované časopisy, spolupráca s tými najlepšími fotografmi a návrhármi.

V neskorých sedemdesiatych a začiatkom osemdesiatych rokov bola jednou z najvyhľadávanejších modeliek Ameriky. Objavila sa aj v čoraz populárnejších televíznych reklamných spotoch.

S približujúcou sa tridsiatkou sa však dopyt po nej začal zmenšovať. Rene natočila ešte zopár reklám a na čas sa stiahla do ústrania.

Rene

Štúdium, príprava na herectvo

Nezakladala však žiadne kozmetické firmy (ako jej kolegyne), ani neprepadla depresiám a drogám, že jej mladosť preteká pomedzi prsty.

Začala študovať.

Finančne zaistená Russo sa nikam neponáhľala, chcela si totiž doplniť vzdelanie. Intenzívne štúdium literatúry, teológie, divadla a herectva sa jej vyplatilo.

Najprv svoje herecké nadanie skúšala v malých divadlách v Kalifornii, až o nejaký čas nabrala odvahu ukázať sa aj v televízii.

Jej televízny debut prišiel v roku 1987, išlo o vedľajšiu rolu v seriáli Sable.

O dva roky debutovala i vo filme Major League.

Jej prelomovým filmom sa však stala obľúbená Smrtonosná pasca 3 po boku Mela Gibsona, po ktorom sa Rene Russo, ako jedna z mála topmodeliek úspešne adaptovala aj vo filmovom priemysle a stala sa plnohodnotnou áčkovou hereckou hviezdou, ktorá si zahrala v mnohých hollywoodskych trhákoch (s Clintom Eastwoodom, Dustinom Hoffmanom, Piercom Brosnanom, Kevinom Costnerom a inými legendami).

Naposledy sa objavila v kinohite Thor, kde stvárnila Thorovu nevlastnú matku.

Súkromie

Aj tu sa Rene Russo odlišuje od väčšiny modeliek. Žiadne nekonečné zoznamy milencov, aféry a početné rozvody. Od roku 1992 je vydatá za scenáristu Dana Gilroya, s ktorým má dcéru. Rodina spolu žije v Brentwoode (Los Angeles, Kalifornia).

Zdroj: supermodelicons.com, dailymail.co.uk

Foto: ravepad.com

About the author